Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Více informací | Rozumím

 
 
CZ verze SK verze

 

Hledání


Kontakt

E-mail info@vyfukynet.cz

Telefon 776 18 32 30

Skype Skype


Výfuky


Montážní materiál


Přihlášení

RegistraceVýfuky obecně

Co je to výfuk a jak funguje?

Výfukové systémy jsou navrženy tak, aby odváděly vyrobené plyny ze spalovacího procesu motoru mimo karosérii vozidla tak, aby se nedostaly do prostoru cestujicího, snížily hluk motoru a omezily znečištění životního prostředí. Při poškození nebo prorezivění nemusíme vždy měnit všechny díly. Nejdůležitější je vyměnit poškozenou část výfuku. Pokud jsou zbylé součásti v pořádku, je možné je na voze ještě nechat.


Mezi nejzákladnější části patří:

 


 

svod výfuku

Svod výfuku je první díl výfukové soustavy. Tento díl je pevně uchycen přímo na hlavu motoru. Tvoří ho 2 a více trubek, které se svádí do jediné. Tato trubka vyúsťuje v přední výfukové potrubí nebo přímo do katalyzátoru.

 


 

Katalyzátor je dnes již součástí každého nově vyrobeného vozidla. Výfukové systémy vybavené katalyzátorem přispívají k snižování hladiny škodlivých emisí vypouštěných do ovzduší. Máme dva druhy katalyzátorů a to keramické nebo ocelové. Poškozený nebo nefunkční katalyzátor neprojde zkouškou STK, ale také může být příčinou:

 


 

lamba sonda

Lambda sonda je čidlo umístěné ještě před katalyzátorem nebo přímo v něm. Zjišťuje zbytkový kyslík ve výfuku a dává signál vstřikovacímu zařízení, aby co nejoptimálněji zvolil poměr vzduchu a paliva jdoucí do válců. Staré a nefunkční lambda sondy proto mohou zapříčinit:

 


 

Tlumič výfuku je nádoba většinou ovalného tvaru s přepážkami a trubkami, které tvoří takzvané komory, kde dochází k utlumení zvuku. Většinou je součástí přední a zadní tlumič. Dle typu vozu může být i více tlumičů výfuku.

 


 

výfuková trubka

Výfukové trubky slouží ke spojení všech částí výfuku. Koncová trubka odvádí výfukové splodiny mimo karosérii vozidla tak, aby se nedostaly do prostoru cestujicího.